Krajowy Związek Hodowców Królików

KZHK w Mediach

Licznik gości

3.png0.png0.png1.png2.png3.png
Dzisiaj:96
Wczoraj:422
W tygodniu:884
W miesiącu:8533
Ogólnie:300123

Kto jest online

4
Online

logo piast

vital min

unipasz min

Newsletter

Zapisz się do newslettera Krajowego Związku Hodowców Królików i bądź zawsze na bieżąco!

Uwaga! Informacja dla wszystkich właścicieli królików!

uwagaUwaga! Informacja dla wszystkich właścicieli królików uzyskana dzięki przychodni Altervet. Poniżej treść informacji:

Podejrzewamy, że do Polski (w tym Gdańska) dotarł już nowy wariant Krwotocznego Pomoru Królików (RHDV2). W ciągu ostatnich kilku dni odnotowaliśmy gwałtowny wzrost przypadków nagłych zgonów w obrębie populacji domowych królików. W związku z tym faktem podejmujemy działania, które mają na celu zminimalizowanie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Krwotoczna choroba królików (RHD), znana również jako kaliciwirusowa choroba królików (RCD) lub wirusowa choroba krwotoczna (VHD),jest wysoce zakaźną chorobą śmiertelną atakującą tylko króliki ( świnki morskie, myszy, szczury, szynszyle, psy i koty są bezpieczne).
istnieją obecnie dwa różne szczepy wirusowe; RHDV, oraz nowy RHDV2.

RHDV2 jest zmutowaną formą oryginalnego wirusa RHD i różni się w następujący sposób:

  • króliki zakażone wirusem RHDV2 zazwyczaj nie wykazują objawów charakterystycznych dla oryginalnego wirusa RHD więc jest to choroba znacznie trudniejsza do zdiagnozowania
  • zgon z RHDV2 wystąpić później i w dłuższym okresie czasu niż RHD: zwykle jest 3-9 dni po zakażeniu, które może trwać do 5 dni.
  • Do postawienia wstępnej diagnozy wymagana jest sekcja zwłok, jednak do postawienia diagnozy ostatecznej konieczne jest badanie PCR wątroby. Jest to jedyne badanie potwierdzające wirusa RHDV2 i jest zalecane w przypadku wystąpienia niewyjaśnionych zgonów.
  • Mimo że RHDV2 jest mniej zjadliwy niż oryginalny RHDV,to jego wczesna diagnostyka jest właściwie niemożliwa, w związku z tym niektóre króliki mogą przenosić chorobę przez dłuższy okres czasu bez żadnych widocznych oznak infekcji.
  • Wirus, który powoduje RHDV2 jest bardzo trudny do zabicia. może on przetrwać poza organizmem i jest odporny na zmiany temperatury. Może przetrwać w temperaturze 50 stopni Celsjusza.

Wirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo i może przetrwać w przewodzie pokarmowym zwierząt, które żywią się tuszami królików które padły. Na przykład, kał od wrony, lisa i owadów latających może zainfekować króliki.

  • ostateczna diagnoza RHDV jest trudna do postawienia w przypadku żywych zwierząt. Nie ma specyficznych badan krwi. Diagnoza jest zwykle dokonywana po śmierci (PCR wątroby)
  • Nie wiadomo, jak długo królik, który przeżył infekcję RHDV pozostaje zakaźny. Podejrzewa się okres 30 dni.

Szczepienia, które są dostępne w Polsce nie chronią przed tym rodzajem wirusa. Na Polskim rynku brak jest obecnie szczepionki zapobiegającej tej chorobie.

Zalecamy unikanie przewożenia królików miejsca, gdzie mogą spotkać się z innymi królikami (sklepy, wystawy, hotele, gabinety, przychodnie weterynaryjne). W przypadku niewyjaśnionego zgonu królika zalecana jest staranna dezynfekja klatek/ transporterów/ misek roztworem 10% wybielacza lub 5% formaliny oraz jak najszybsza utylizacja zwłok (nie wolno zakopywać zwłok - trzeba je oddać do utylizacji w gabinecie weterynaryjnym lub inspektoracie weterynaryjnym). W przypadku wprowadzania do stada nowego królika powinna zostać zachowana 30 dniowa kwarantanna.

Bardzo prosimy, aby w ciagu najbliższych 3-4 tygodni przemieszczać się z królikami TYLKO w nagłych przypadkach. W razie pytań, wątpliwości służymy radą i informacją (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Źródło komunikatu (kliknij tutaj!)