Krajowy Związek Hodowców Królików

KZHK w Mediach

Licznik gości

6.png5.png1.png5.png8.png1.png
Dzisiaj:17
Wczoraj:125
W tygodniu:142
W miesiącu:842
Ogólnie:651581

Kto jest online

2
Online

logo piast

vital min

reproduktor eu min

sandezia logo

karma tech

Newsletter

Zapisz się do newslettera Krajowego Związku Hodowców Królików i bądź zawsze na bieżąco!

1W związku z rozwijającym się utrzymaniem i chowem w kraju królików nieujętych we wzorcach rasowych Zarząd KZHK podjął decyzję o obowiązku prowadzenia ewidencji pochodzenia tych grup królików w rejestrach hodowców oraz ich trwałego i bezpiecznego oznakowania w postaci stosowanych już u innych gatunków zwierząt nośników elektronicznych czyli mikroczipów.

Mikroczip to układ scalony z zaprogramowanym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Transponder jest tak mały, że mieści się w igle do implantacji. Mikroprocesor nie potrzebuje zewnętrznych źródeł zasilania. Działanie czipa aktywowane jest przez fale radiowe wysyłane przez odpowiedni czytnik, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję, że będzie on działał kilkadziesiąt lat, a na pewno dłużej niż trwa życie zwierzęcia. Cały układ transpondera zatopiony jest w hipoalergicznym, biokompatybilnym szkle. Powłoka ta dodatkowo zabezpiecza mikroczip przed naturalnymi substancjami zawartymi w ciele zwierzęcia, mogącymi wniknąć poprzez mikropęknięcia bądź mikroszczeliny powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych transpondera.
Zabieg ten jest bezpieczny dla królików, był konsultowany z lekarzami weterynarii. Pozwoli on na określenie pochodzenia tych zwierząt zgodnie z ewidencją w rejestrze hodowców.

Alternatywnym sposobem oznakowania tych grup królików, branym pod uwagę, było zastosowanie obrączek na tylne nogi, lecz ten sposób nie jest trwały, obrączki można zdejmować z kończyny zwierzęcia i zamieniać, co wpływa negatywnie na uczciwość tego rozwiązania.
Nabywca dzięki zastosowaniu czipów ma pewność, że ma królika zarejestrowanego, z udokumentowaną historią jego pochodzenia.
Jesteśmy na etapie rozmów co do sposobu dystrybucji nośników elektronicznych, obowiązek rejestracji zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021. Dla wyżej wspomnianych zwierząt zostaną również wprowadzone metryki z logiem związku.

Zarząd KZHK

234